Formy reklamy internetowej. Jaki rodzaj wybrać?

Opublikowany: 19.10.2022 / Mateusz

formy reklamy internetowej

Reklama towarzyszy użytkownikom internetu na każdym kroku – nawet jeśli zainstalują sobie AdBlocka i konsekwentnie będą udawać, że nie widzą współprac sponsorowanych w social mediach, to nie na tym kończą się formy reklamy internetowej. Jakie są aktualnie najpopularniejsze sposoby reklamowania się w sieci i z których z nich warto korzystać?

Spis treści
 • Rodzaje i formy reklamy internetowej
 • Google Ads
 • Facebook Ads
 • SEO
 • Content marketing
 • Social media marketing
 • Influencer marketing
 • Strona internetowa

Rodzaje i formy reklamy internetowej

W terminie “reklama internetowa” zawierają się wszystkie działania marketingowe, które realizuje się online. Przeróżne rodzaje reklam internetowych widzimy wyraźnie na co dzień (jak np. bannery na stronach internetowych), obecność innych pozostaje dla nas niewidoczna, a mimo to – działają. Poznaj formy reklam internetowych, które współcześnie w sieci spotkasz najczęściej.

 • Google Ads

Jedna z najpopularniejszych form reklamy internetowej to reklama płatna wyświetlana w Google i w sieci reklamowej, czyli na stronach współpracujących z Googlem. To płatna i jawna reklama – użytkownik rozumie, że zapłaciłeś, aby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania albo propozycjach zakupowych pod oglądanym przez Ciebie filmem. Do plusów Google Ads zdecydowanie należy możliwość targetowania reklam i kontrolowanie wydatków. Zaplanowanie kampanii nie należy do najprostszych wyzwań, ale jest warte zachodu.

 • Facebook Ads

Reklama na Facebooku, podobnie jak Google Ads, to jeden z rodzajów reklamy internetowej, który pozwoli Ci dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców. Możesz targetować w oparciu o dane geograficzne, płeć, a także zainteresowania czy wiek. Koszt kliknięcia jest stosunkowo niski, warto też dodać, że reklam nie blokują takie narzędzia jak AdBlock.

 • SEO

Działania SEO są jednymi z tych bardziej niepozornych – wielu użytkowników w internetu w ogóle nie wie, że mają one miejsce. Ich cel to zoptymalizowanie strony w taki sposób, aby znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, kiedy użytkownicy – potencjalni w klienci – wpiszą związane z jej treścią frazy w Google. Do plusów SEO należy zaliczyć wysoką skuteczność i zadowalające ROI i długofalowe efekty, do minusów – częste zmiany algorytmów Google, które potrafią przeszkodzić w procesie (ale jeśli zatrudnisz do tego zadania agencję, na pewno poradzą sobie z tym wyzwaniem, to dla nich w końcu nie nowość) oraz konieczność czekania na efekty – zysków nie zobaczysz po jednym czy dwóch dniach, a po kilku miesiącach.

 • Content marketing

To jeden z tych rodzajów reklamy internetowej, które możesz spotkać praktycznie wszędzie. Jest częścią strategii SEO, musisz też brać jego założenia projektując treści na social media, aby w efekcie stworzyć spójny wizerunek marki. Marketing treści dba o to, aby treści sygnowane przez brand były wysokiej jakości – interesujące, oryginalne, dopasowane do grupy odbiorców, sprzyjające konwersji. Co może wchodzić w skład content marketingu? Jedną z jego form może być video marketing, a także wszelkiego rodzaju grafiki, infografiki, podcasty, ebooki, treści na firmowym blogu.

 • Social Media marketing

Marketing w mediach społecznościowych to nie tylko reklamy płatne – to także wszystkie wpisy na firmowym profilu, które inspirują użytkowników, zachęcają do zakupów albo poznawania oferty marki, a także budują relacje z marką. Gdzie warto prowadzić SM marketing? Na Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikToku czy YouTubie, a tak naprawdę to wszędzie, gdzie są Twoi odbiorcy.

 • Influencer marketing

Do najpopularniejszych form reklamy w mediach społecznościowych należy zaliczyć właśnie influencer marketing. Może przyjmować formę barteru lub płatnej współpracy, a jego ogromną zaletą jest to, że społeczność skupiona wokół danego influencera jest mocno podatna na jego polecenia.

Jeśli chciałbyś poznać odsłony tej formy reklamy internetowej, przykłady można by mnożyć – mogą to być unboxingi, odwiedzenie przez influencera danej lokalizacji, zaproszenie na event czy płatna współpraca polegająca na testowaniu usług czy produktów. Najważniejsze, by influencer marketing był przejrzysty i etyczny.

 • Strona internetowa

Twoja strona WWW to Twoja najlepsza reklama! Odpowiednio zaprojektowana, zgodna z zasadami UX i nowoczesna witryna jest miejscem, w którym użytkownicy mogą zrealizować zaplanowane przez Ciebie konwersje. Tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wszystkie reklamy – na Twoją stronę internetową. To do niej w końcu prowadzi SEO czy klikalne reklamy, prawda? Nawet jeśli nie prowadzisz firmy w 100% online, to jest ona świetnym miejscem, by zdobyć bazę klientów, zaprezentować swoje usługi i zwiększyć zaufanie do marki.