Jak stworzyć stronę internetową? Poradnik krok po kroku

Opublikowany: 03.03.2022 / Mateusz

jak-stworzyc-strone-internetowa

Profesjonalna strona internetowa jest współcześnie absolutną podstawą prowadzenia każdego biznesu, nie tylko sklepu e-commerce. Niezależnie od tego, czy chcesz pokazać światu swój salon fryzjerski, sklep z akcesoriami samochodowymi czy portfolio interior designera, musisz wiedzieć, jak założyć własną stronę internetową. I to taką, która nie tylko będzie istniała w sieci, lecz także generowała ruch i przynosiła Ci zyski. Jak to zrobić?

Spis treści
 • Jak stworzyć własną stronę internetową? Wszystko, co musisz wiedzieć
 • Zanim zaczniesz tworzyć stronę
 • Pamiętaj o marce
 • Jak zrobić stronę internetową krok po kroku
 • UX i projekt funkcjonalny strony
 • Projekt graficzny i wykonanie strony
 • Domena, hosting, SSL
 • Zaplanuj treści na stronie
 • Wdróż optymalizację SEO
 • Podepnij najważniejsze narzędzia

Jak stworzyć własną stronę internetową? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zanim zaczniesz tworzyć stronę

Choć może kusić, by od razu zlecić projekt i działać w przypływie chwili, przed rozpoczęciem tworzenia strony WWW dobrze na moment się zatrzymać. Jak zrobić stronę internetową, by faktycznie działała jako skuteczne narzędzie sprzedażowe, była wizytówką marki i pomagała rozwijać działalność? Stronę-wizytówkę, graficzne portfolio, landing page i złożony e-commerce łączy wspólny pierwszy krok — zastanowienie się nad kilkoma zasadniczymi kwestiami:

 • W jakim celu tworzę tę stronę?
 • Dla kogo tworzę tę stronę?
 • Jaki mam budżet na działania?
 • Co wiem na temat tworzenia stron internetowych?
 • Jak szybko musi powstać strona?
 • Co musi się na niej znaleźć?

Pamiętaj o marce

Powyższe sześć pytań pozwoli Ci właściwie odnaleźć się w tym, jak stworzyć stronę internetową i ile z koniecznych prac możesz wykonać sam. Choć możesz wykupić miejsce na serwerze i uznać, że jakoś to będzie, to dużo lepiej zacząć od podstaw. Zanim zaczniesz budować stronę, upewnij się, że budowanie marki masz już za sobą, aby stworzyć spójny, dobrze działający produkt końcowy, który nie będzie wymagał dziesiątek poprawek. Właściwie ułożony proces sprawi, że unikniesz wielu błędów, które ostatecznie mogłyby podnieść cenę stworzenia strony albo odłożyć moment jej startu.

Jak zrobić stronę internetową krok po kroku

1. UX i projekt funkcjonalny strony

Projekty funkcjonalne to takie, które uwzględniają jednocześnie estetykę strony oraz jej użyteczność, a tym samym pozwalają użytkownikom przemieszczać się po przyjemnie zaprojektowanej, przyjaznej witrynie z bezproblemową obsługą, zarazem ciesząc oko pięknym designem. W ramach tworzenia projektów funkcjonalnych warto wykonywać profesjonalne audyty i badania użyteczności (ściśle powiązane z UX — User Experience, czyli doświadczeniami użytkowników związanymi ze stroną internetową), by wreszcie zaprojektować taką stronę internetową, która nie tylko wygląda, lecz także działa. I to niezawodnie. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się, w jaki sposób wdrożyć swoje pomysły w życie — co zrobić, żeby użytkownicy nie głowili się, jak właściwie korzystać ze strony? Jak stworzyć witrynę prostą, szybką i pozbawioną błędów technicznych? Jeśli nie jesteś pewien — chętnie Ci pomożemy.

2. Projekt graficzny i wykonanie strony

Jak zrobić własną stronę internetową? Jeśli już wiesz, czemu ma służyć Twoja witryna, możesz zastanowić się, jak powinna wyglądać. Co chcesz na niej umieścić? Ile ma mieć podstron? W jakim stylu powinna zostać wykonana? Projektowanie stron WWW nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, więc jeśli czujesz, że to nie zadanie dla Ciebie, możesz je zlecić doświadczonej agencji. Jednak nawet wówczas warto przemyśleć, czego oczekujesz, i dla dobrej współpracy przygotować do wglądu kilka stron stanowiących dla Ciebie inspirację.

3. Domena, hosting, SSL

Choć kwestie techniczne zawsze załatwisz dość szybko, dla pewności dobrze ułożyć ich wykonanie na samym początku. Dopasuj wydajność hostingu do swoich potrzeb, a adres domeny do rynku, na którym planujesz działać — domena z końcówką .com będzie najbardziej neutralna, ale jeśli celujesz tylko w polskich odbiorców, .pl w zupełności Ci wystarczy.

4. Zaplanuj treści na stronie

Niezawodną odpowiedzią na to, jak stworzyć swoją stronę internetową, która będzie konwertować, jest właściwe planowanie. Odpowiednio wcześnie zdecyduj, co chcesz umieścić na stronie, zleć teksty do napisania lub napisz je samodzielnie, zastanów się, jakich zdjęć będziesz potrzebować, co będziesz pisać na swoim blogu i jak często, a jeśli mowa o sklepie internetowym — koniecznie zadbaj o unikalne opisy produktów.

5. Wdróż optymalizację SEO

Jak założyć stronę internetową, aby możliwie szybko zaczęła generować ruch organiczny (np. z Google)? Nie ma lepszego sposobu na pojawienie się w wynikach wyszukiwania niż wdrożenie dobrych praktyk SEO (pozycjonowanie w wyszukiwarkach) już na etapie budowania witryny. Mowa tu m.in. o zoptymalizowaniu treści pod frazy kluczowe, wprowadzeniu danych meta, tekstów alternatywnych do zdjęć i zapewnieniu szybkości czy responsywności witryny, a także jej poprawnego wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu zyskasz i ty, i Twoi użytkownicy!

6. Podepnij najważniejsze narzędzia

Trudno wyobrazić sobie skuteczny marketing bez narzędzi analizujących ruch, zakupy i zachowania użytkowników. Absolutne minimum, które musisz wykonać na początku, to zaimplementowanie na stronie kodu Google Analytics i Google Search Console, a w razie potrzeby możesz dodać później więcej narzędzi (np. takich pomagających w prowadzeniu kampanii w social mediach i poza nimi, jak Pixel od Facebooka).