Najnowsze trendy w projektowaniu stron internetowych

Opublikowany: 29.08.2022 / Mateusz

Z jednej strony powrót do pewnych tradycyjnych tendencji, z drugiej – nieustanne dążenie do maksymalnej optymalizacji doświadczeń użytkownika. Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu stron internetowych i skąd czerpać inspiracje garściami, a jakich praktyk lepiej się wystrzegać? W tym artykule przybliżymy Ci, co słychać w świecie web designu, i w stronę jakiego stylu warto wyglądać.

Trendy w projektowaniu stron WWW – od typografii po grafiki

Typografia: dużo, mocno, intensywnie… a może jednak z wyrafinowaniem?

Wciąż lubimy wyraziste liternictwo – bezszeryfowe fonty (najlepiej wyboldowane czy kapitaliki) o ciekawych kolorach projektanci skutecznie łączą w kontrastowe duety z delikatniejszym, lżejszymi krojami. Liternictwo wciąż niejednokrotnie wygrywa ze zdjęciami, grafikami czy rysunkami, stanowiąc kluczowy element designu witryny, dlatego nie możesz go przegapić.

Ale jeśli bezszeryfowe fonty to nie Twoja bajka, porozglądaj się za klimatami boho i rozlanym, momentami wręcz secesyjno-ozdobnym liternictwem, tradycyjnymi, wyrafinowanymi fontami szeryfowymi i miękkimi liniami, które w połączeniu z minimalistycznym layoutem stworzą magiczne połączenie. Czeka na Ciebie sporo niespodzianek!

Kompozycje: siatki i geometria

Trendy w projektowaniu stron www wskazują na to, że witryny zaprojektowane w oparciu o siatki to wciąż najlepsze podejście do designu webowego. Dodaj do tego symetrię, geometryczne kształty (ale uwaga! Najlepiej gradientowe – tak, dokładnie, gradient wrócił do łask i przeżywa swój renesans), wyrównane bloki tekstu i dynamicznie nakładające się na siebie elementy, a Twoja strona będzie zachwycać. Jeśli szukasz jeszcze ciekawszych kierunków rozwoju, dodaj grafiki wycięte na kształt łuków i okręgów, a strona nabierze unikalnego charakteru.

Dynamika: diagonalne kompozycje, wideo i animacje

Zauważalna jest tendencja do projektowania stron internetowych w taki sposób, by były dla użytkownika tak ciekawe i angażujące jak tylko się da. Z pewnością kojarzysz płynne animacje przesuwające grafiki i tekst w górę podczas scrollowania czy przewagę linii pionowych i diagonalnych (ukośnych) nad poziomymi – wszystko to ma służyć dodaniu stronom dynamiki i charakteru.

Kolorystyka: barwy ziemi i doza neonów

W kwestii kolorów da się łatwo wychwycić nowe trendy w projektowaniu stron WWW: podobnie jak w modzie, z jednej strony inspirujemy się naturą (widzimy więc sporo beżu, szałwiowej zieleni, brązów i łagodnych, niskokontrastowych połączeń kolorystycznych). Z drugiej jednak strony przyszła pora na zachwyt neonami, dlatego śmiało możemy w designie stosować dodatek kolorów. Powitaj soczysty, jaskrawy pomarańcz, intensywną magentę czy limonkowy, ostry żółty. Pop of colour to zdecydowanie jeden z lepiej widocznych trendów w projektowaniu stron internetowych.

Fotografie: pora pożegnać stocki

Nie da się ukryć, że erę zdjęć ze stocków mamy już za sobą. Dużo lepiej sprawdzają się fotografie przedstawiające realistyczne sceny i autentyczne postaci. Zaczęła się liczyć inkluzywność i szczerość, dlatego jeśli jesteś właścicielem strony internetowej i jeszcze nie masz własnej galerii zdjęć – najwyższa pora to zmienić. Użytkownicy zauważą różnicę i – nie oszukujmy się – prędko odetchną z ulgą, gdy zobaczą, jak autentyczna jest twarz Twojej marki.

Kierunek: niezwykłość, czyli dodaj stronie tego czegoś

Ostatnie, o czym chcemy napisać, to najnowsze trendy w projektowaniu stron, które wymagają kreatywności i pomysłu, ale zdecydowanie się opłacają.

Użytkownicy są znudzeni wtórnymi stronami opartymi o te same szablony. Jeśli chcesz się wyróżnić, musisz dodać coś od siebie: wideo, surrealistyczną grafikę, model 3D produktu, który użytkownik będzie mógł obracać czy oryginalne animacje zamiast zwykłego slidera.

Pamiętaj przy tym, że wszystko to musi być odpowiednio zoptymalizowane, aby witryna działała z właściwą prędkością – projekty funkcjonalne stron internetowych to chyba najlepszy trend, jakim możesz się zainspirować.