Rebranding: co to jest i jak go profesjonalnie przeprowadzić?

Opublikowany: 30.05.2022 / Mateusz

rebranding-co-to

Czasem marka zmienia kierunek czy charakter swoich działań do tego stopnia, że aktualnie przyjęte zasady dotyczące jej wyglądu w oczach klientów zaczynają się dezaktualizować. Kiedy grupa odbiorców przestaje się pokrywać z komunikacją, a design strony internetowej wydaje przestarzały — czas na rebranding. Co to i jak go przeprowadzić, aby firma wyszła z transformacji z twarzą — i to dużo bardziej efektowną?

Rebranding – co to znaczy dla marki?

Aby zrozumieć, co to jest rebranding, musimy cofnąć się o krok i dobrze zdefiniować branding, od którego to słowo powstało. Branding to budowanie markiprojektowanie logotypów, tworzenie identyfikacji wizualnej, planowanie komunikacji i cała masa innych działań, które wpływają na to, jak odbiorcy postrzegają markę. Rebranding ma miejsce wtedy, gdy firma chce zmienić sposób, w jaki jest widziana — stworzyć redesign loga, zmienić kolory firmowe, przeprojektować stronę internetową czy określić na nowo język, jakim komunikuje się z klientami. To więc swego rodzaju odświeżenie czy odnowienie marki, czasem spowodowane zmianą strategii marketingowej, a niejednokrotnie po prostu upływającym czasem oraz zmianą trendów.

Jak zrobić dobry rebranding? Czy to zawsze właściwy krok?

Znasz już definicję, którą można określić rebrandingco to jest w praktyce? Brzmi dobrze, prawda? Powiew świeżości, ekscytacja nowością, czysta karta… Ale rebranding musi nieść ze sobą konkretny cel — na przykład podkreślenie pewnych cech firmy (jej oryginalności, ekskluzywności itp.) czy zmianę grupy docelowej. Zdecydowanie nie powinno się stosować go jako uniwersalnej formuły na przyciągnięcie uwagi. Co więcej, nie każdy rebranding spotyka się z pozytywnym odbiorem klientów. Dlaczego? Co zrobić, aby klienci byli zadowoleni i jak przeprowadzić dobry rebranding?

Dobry rebranding – od pomysłu do wprowadzenia

Wiesz już, co to rebranding — teraz pora zastanowić się, jak — i kiedy — wprowadzić go w życie. Poniżej podpowiemy Ci jak przeprowadzić rebranding od A do Z w taki sposób, aby klienci pozostali Ci lojalni, a marka — rozpoznawalna szerokiemu gronu odbiorców, także tych dotychczasowych.

1. Wybierz odpowiedni moment

Rebrandingu nie możesz przeprowadzić ot tak, bez wcześniej ustalonego planu. Na pewno nie decyduj się na takie działanie w najgorętszym okresie roku, wprowadzisz bowiem zbyt dużo chaosu. Może dobrym pretekstem będzie rocznica powstania marki albo wprowadzenie na rynek unikalnego produktu, spójnego z odnowioną wizją firmy? Uwzględnij też przestrzeń w budżecie na wszystkie wydatki związane z dodatkowymi działaniami.

 

2. Zaplanuj działania

Jak zrobić rebranding z głową? Przede wszystkim zacznij od strategii. Stwórz checklistę planowanych zmian i harmonogram działania, dzięki którym nie zagubisz się w gąszczu obowiązków, płatności i spotkań. Przeprowadź ewaluację aktualnego wizerunku marki i wykorzystaj ją jako punkt wyjścia do stworzenia planu.

3. Zapowiedz nadchodzące zmiany

W harmonogramie działań warto uwzględnić miejsce na zapowiedź rebrandingu i niewielkie uchylenie rąbka tajemnicy, ukłon w stronę odbiorców. To jednocześnie zbuduje napięcie i zainteresowanie wokół zmian, a przy tym pozwoli zachować ciągłość wizerunku.

 

4. Wyegzekwuj rebranding na wszystkich płaszczyznach

Sama zmiana logo nie wystarczy! Nieważne, czy rebranding ma być prawdziwie spektakularny, czy po prostu kosmetyczny, ale przede wszystkim musi być po prostu konsekwentny. Obejmij nim wszystkie swoje kanały social media, stronę internetową, a nawet sposób pakowania produktów design siedziby.

Jesteś gotowy na rebranding? Jak przeprowadzić, zapowiedzieć i skutecznie wdrożyć wszystkie zmiany — to wszystko powinieneś już wiedzieć na tym etapie. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy firmy, która zna się na rzeczy i pomoże Ci przejść przez cały proces — chętnie Cię w tym wesprzemy. Napisz do nas!